Administration
# NAME DESIGNATION
1 PROF. ATIENO A. AMADI NDEDE
VICE CHANCELLOR
2 PROF. STEPHEN OKEYO
DVC AAR
3 DOMINIC MOGERE
DIRECTOR, MILIMANI CAMPUS
4 AMATA MATHIAS MWALO
AG. REGISTRAR ADMIN
5 RAPHAEL KAMBA
ADMIN ASSISTANT, VC OFFICE
6 JACQUILINE BINNS
ADMIN ASSITANT, DVC OFFICE
HR Department
# NAME DESIGNATION
1 GEORGE M. OKORE
HUMAN RESOURCE MANAGER
2 CAROLINE OGUTU
ADMIN ASSISTANT
3 ROBERT WANYAMA
ADMIN ASSISTANT
4 DOLPHINE MORAA MOMANYI
INTERN
Dean of Students Office
# NAME DESIGNATION
1 ABRAHAM KOECH
DEAN OF STUDENTS
2 BENTER UDUNY AKOTH
ADMIN ASSISTANT
3 STANSLUS OCHAN INTERN
Admissions
# NAME DESIGNATION
1 DR. PHILIP ROTICH
REGISTRAR ACADEMICS
2 EVANS WATERA
ASS. REGISTRAR EXAMS
3 EMA ONYANGO
ADMIN ASSISTANT
4 WYCLIFFE ODERA
ADMIN ASSISTANT
5 JACQUELINE A. ADHIAMBO
ADMIN ASSISTANT EXAMS
6 BENEDETTE AKINYI
ADMIN ASSISTANT, MILIMANI
7 PAULINE OMWENGA
ADMIN ASSISTANT
8 WILKISTER AMBOYE
INTERN
Finance Department
# NAME DESIGNATION
1 WILSON GITAU
CHIEF ACCOUNTANT
2 DANIEL ANGIRA
SENIOR ACCOUNTANTS ASSISTANT
3 CRISPIN OCHIENG
ACCOUNTS ASSISTANT
4 VICTOR OGUTU
ACCOUNTS ASSISTANT
5 COLLINS O. OWUONDA
PROJECT ACCOUNTANT
6 ISAIAH O. NYAMUNDHE
ACCOUNTS ASSISTANT
7 NELSON MANDELA
ACCOUNTS ASSISTANT
8 MARTIN MOHABE NTERA
ACCOUNTS ASSISTANT
9 BERNARD ANYUMBA
ACCOUNTS ASSISTANT
10 LYDIA OGUTU
ACCOUNTS ASSISTANT
11 MACDONALD NJIRI
INTERN
Procurement and Stores
# NAME DESIGNATION
1 JEMIMA F. ODIYO
PROCUREMENT ASSISTANT
2 GRACE NYAPADA
STORES ASSISTANT
3 KENNEDY OYUGI
STORES CLERK
4 BRIAN OUMA
PROCUREMENT ASSISTANT
5 HILLARY W. MUKHABALI
INTERN
Marketing and Communications
# NAME DESIGNATION
1 HENRY OYUGI
REGISTRAR, EXTRAMURAL AND CORPORATE AFFAIRS
2 VINCENT OJINO
MARKETING EXECUTIVE
3 PAUL RAMOGI
MARKETING ASSISTANT
4 CHRISPINE OTIENO
INTERN
Quality Assurance
# NAME DESIGNATION
1 GORDON OTIENO OTILA
QUALITY ASSURANCE MANAGER
2 CAROLINE OCHIENG'
INTERNAL AUDITOR
3 OBADO OTIENO FREDRICK
INTERN
I.C.T Support
# NAME DESIGNATION
1 BONIFACE WAKHOLI
AG. ICT SUPPORT OFFICER
2 OLIVER SIMIYU
TECHNICAL NETWORK SUPPORT ASSISTANT
Clinic
# NAME DESIGNATION
1 DR. BERNARD ODAWA
CHIEF MEDICAL OFFICER
2 TOBIAS OGUTU
NURSE
3 JESSICA KISIVULI
NURSE
4 SIMON RANDA MAGAK
CLINICAL OFFICER
5 MARGARET OLAYO
CLINIC ATTENDANT
6 HESBORN WARINDU
CLERK
Transport
# NAME DESIGNATION
1 JOSHUA ODHIAMBO
AG. TRANSPORT OFFICER
2 GORDON OUMA
DRIVER
3 JOSHUA OWINO OGOLA
SENIOR DRIVER
4 TEDDY OLUOCH
DRIVER
5 SAMMY BITA MWAI
DRIVER
6 JIM ODHIAMBO
DRIVER
T.I.C.H NAM Enterprise
# NAME DESIGNATION
1 JOSIAH OKINDA
SUPERVISOR
2 GEORGE AUKO
CHEF
3 MARIAM AKINYI
CASHIER
4 ANGELA INGATI
STEWARD
5 ANNE OMBIRO
WAITRESS
6 MABLE MAKOKHA
STEWARD
7 DAVID OGOLLA
CHEF
Maintenance and Grounds
# NAME DESIGNATION
1 MOSES OBUON
CLERK OF WORKS
2 VITALIS MATENGO
FARM SUPERVISOR
3 PAUL OLUOCH
MAINTENANCE ASSISTANT
4 NICHOLAS OUMA
MAINTENANCE ASSISTANT
5 MARTHA ODHIAMBO
MAINTENANCE ASSISTANT
6 SAMSON OTIENO
CLEANER
7 EDWARD OUMA
CLEANER
8 DOMTILA CHEROTICH
CLEANER
9 CELESTINE ATIENO
CLEANER
10 IRENE OWITI
CLEANER
11 SAMWEL OTIENO ANDIEGO
CLEANER
12 JENIPHER AKOTH METHA
CLEANER
13 VICTOR OTIENO
MAINTENANCE ASSISTANT
14 JOSEPH OBURA
CLEANER
15 GEORGE YOTO
CLEANER
16 AMOS OCHUDHO
GROUNDS SUPERVISOR
17 PIUS ABIRA
DEPUTY GROUNDS SUPERVISOR
Security
# NAME DESIGNATION
1 DENNIS MUMBI MBOTE
AG. SECURITY OFFICER
2 STEPHEN ODINGA
SECURITY SUPERVISOR
3 MASILUS JUMA
GUARD
4 PAUL SISA
GUARD
5 DANIEL OWITI GUARD
6 DAVID AFUMA
GUARD
7 ISAAC AMOLLO
GUARD
8 ELKANA OBIMBO
GUARD
9 JOANES OOKO ABWAO
GUARD
10 BENARD OTIENO
GUARD
11 JAMES ODERA WAMINGO
GUARD
12 JAMES OUMA OTOMBO
GUARD
13 JAMES ABUOGO MUNA
GUARD
14 VINCENT KIBORE ONYANCHA
GUARD
15 EMMANUEL O. OBONYO
GUARD
16 COLLINS OMONDI
GUARD
Library
# NAME DESIGNATION
1 JEMIMA MOKAYA
SNR LIBRARY ASSISTANT
2 DANNISH ONYANGO
LIBRARY ASSISTANT
3 PHILIP ODERA
LIBRARY ASSISTANT
4 KATRINA TSIYELI TSIGANYU
LIBRARY ASSISTANT
5 PAUL OKOTH
LIBRARY ASSISTANT
6 MARY OCHIENG BARAZA
LIBRARY ASSISTANT
7 JONATHAN ODANGA
OFFICE ASSISTANT
Faculty of Health Sciences
# NAME DESIGNATION
1 ALFRED OSORO
ASSOCIATE DEAN
Community Health and Development
# NAME DESIGNATION
1 DR. BEVERLY OCHIENG
SNR LECTURER
2 DENNIS OWINO
LECTURER
3 SAM JERRY ODINDO
LECTURER
4 EVALYNE ASEYO
LECTURER
5 EDWIN BENSON ATITWA
LECTURER, PROJECT MANAGER
6 WINNIESTER OTIENO
TUTORIAL FELLOW
7 ELIZABETH OTIENO
TUTORIAL FELLOW
8 NANCY KARIUKI
TUTORIAL FELLOW
9 AARON MWAI
TUTORIAL FELLOW
10 FAITH CHESIRE
TUTORIAL FELLOW
11 CELESTINE OKANG’
TUTORIAL FELLOW
12 LILIAN OPIYO
GRADUATE ASSISTANT
13 MARTHA ONYANGO
GRADUATE ASSISTANT
14 DISMAS WAKHUNGU
TEACHING ASSISTANT
15 WALTER OTHORO
INTERN
16 CATHERINE RANDA
ADMIN ASSISTANT
Community Nutrition
# NAME DESIGNATION
1 SOLOMON OGACHI
AG. HOD, LECTURER
2 PHYLIS WARUGURU
LECTURER
3 CAROLINE JEPNG’ETICH
CLINICAL INSTRUCTOR
Clinical Medicine
# NAME DESIGNATION
1 PROF.JOHN ALWAR
PROF.
2 MAHAMMAD EH KHAN
ASSOCIATE PROFESSOR
3 STEPHEN JURE
CLINICAL INSTRUCTOR
4 DR.MAGDALENE KURIA
LECTURER
5 DR.WILLIS BADIA
LECTURER
6 FRED AKWATTA
TUTORIAL FELLOW
7 WYCLIFFE DUNDE
TUTORIAL FELLOW
8 SYVESTER ALUOCH
CLINICAL INSTRUCTOR
9 DR.GEORGE OGUTU
LECTURER
10 VALARIE AYUKO
CLINICAL INSTRUSTOR
Physiotherapy
# NAME DESIGNATION
1 OSBORNE MABALU
HOD,TUTORIAL FELLOW
2 BIJAL MEHTA
LECTURER
3 ANTHONY  MAINA
LECTURER
School of Nursing and Midwifery
# NAME DESIGNATION
1 ALFRED OSORO
ASSOCIATE DEAN-FHS
2 EVERLYNE NYANCHERA
LECTURER
3 ROSE ATIENO OBADHA
TUTORIAL FELLOW
4 DAMIAN OPEMO
LECTURER
5 BENARD LAGAT
LECTURER
6 STEPHEN WABWILE
LECTURER
7 CAROLINE KOGI
TEACHING ASSISTANT
8 DAMARIS MORAA
TEACHING ASSISTANT
9 LUCY KAGEHA
CLINICAL INSTRUCTOR
10 IRENE OTIENO
ADMIN ASSISTANT
11 JOHN WINGA
ADMIN ASSISTANT
Information Technology
# NAME DESIGNATION
1 JEREMIE NZANZU
AG.HOD
2 DORINE OSEWE
IT INSTRUCTOR
3 PHILLIP  NYAWANDA
IT INSTRUCTOR
4 FREDRICK ONUNGA
IT INSTRUCTOR
5 APOLLO ODHIAMBO
IT LAB TECH
Department of Education
# NAME DESIGNATION
1 DANIEL ONYANGO
ASSOCIATE DEAN
2 SAMSON OBONYO
DIRECTOR NAIROBI CAMPUS
3 PACIFICA OGADA
TUTORIAL FELLOW
4 IMMACULATE FRODWA
TUTORIAL FELLOW
5 MARY MALENYA
HOD, LECTURER
6 MILDRED NYONGESA
TUTORIAL FELLOW
7 CHARLES WINDA AKATCH
TUTORIAL FELLOW
8 KENNEDY OWALLA
TUTORIAL FELLOW
9 DEBRA OYUGI
ADMIN ASSISTANT
10 VICTORIA OBWANDA
GRADUATE ASSISTANT
11 JACKLINE ACHIENG'
CLERK
Theology Department
# NAME DESIGNATION
1 PHILIP OTIENO MIRUKA
HOD
2 ABRAHAM KOECH
TUTORIAL FELLOW
3 HESBORN OKEYO
TUTORIAL FELLOW
Tourism and Hospitality
# NAME DESIGNATION
1 BENSON OKEYO
TUTORIAL FELLOW
2 MICHAEL MURIMI
TUTORIAL FELLOW
Business Studies
# NAME DESIGNATION
1 AGNES OMOLLO
HOD
2 PAUL KOKWARO LANYO
TUTORIAL FELLOW
3 CALVINE GUMBA
TUTORIAL FELLOW
4 JACOB OGWENO
LECTURER
Agribusiness Management
# NAME DESIGNATION
1 PROF.LEO OGALLO
DEAN, FACULTY OF ARTS AND SCIENCE
2 EZEKIEL OYATA BALA
HOD
3 ALICE MWAYI
LECTURER
Farm Enterprise
# NAME DESIGNATION
1 EUNICE  SHIVEKA
FARM ATTENDANT
2 RICHARD OTUOMA
FARM ATTENDANT
3 ELFAS BALALA
FARM ATTENDANT
DKCRCPGP
# NAME DESIGNATION
1 DR.JANE MUMMA
DIRECTOR
2 SHEILA SIMIYU
POST DOC.FELLOW
3 DAN ODINDO
PROJECT COORDINATOR
4 BERYL OKUMU
ADMIN ASSISTANT
APHRC Project
# NAME DESIGNATION
1 JAMES ARINGO
PROJECT DIRECTOR
Nairobi Staff
# NAME DESIGNATION
1 SAMSON OBONYO
DIRECTOR
2 ERICK APUDO
ADMIN ASSISTANT
3 DR.CARREN FLORA
SNR LECTURER
4 LEILA GETERI
LECTURER
5 GLADYS OUMA OWIRA
CLINICAL INSTRUCTOR
6 CALEB WANJALA
I T ASSISTANT
7 SALOME ATIENO
LECTURER
8 JACKLINE NAOM OCHIENG
TUTORIAL FELLOW
9 GODFREY MALIKA
ADMIN ASSISTANT
10 PETER KIPRONO NG'ENO
ADMIN ASSISTANT
11 MILLICENT AKOTH
LECTURER
12 PROF.ANNE PERTET
ASSOCIATE PROFESSOR
13 JAEL APIYO ALARO
LECTURER
14 LAMECK OGEGA
TUTORIAL FELLOW
15 GEOFFREY LAGAT
SNR LIBRARY ASSISTANT
16 DOROTHY LUNZALU
LIBRARY ASSISTANT
17 HAROLD OUMA
SNR DRIVER
18 GABRIEL OTIENO
CLEANER