2018 Graduation List

GREAT LAKES UNIVERSITY OF KISUMU

FINAL GRADUATION LIST 2018 – 412 GRADUANDS

 

FACULTY OF HEALTH SCIENCES

 

DEPARTMENT OF COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT

MASTER OF COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT

1. ADEN, HUSSEIN HASSAN
2. AHOMO, JOSEPH MUGWANGA
3. KARIUKI, VIRGINIA WANGECI
4. KURIA, LUCY MUTHONI
5. MALAVI, SHIRLEY
6. MARIBA, TOBIAS
7. MBORI, JANE ADHIAMBO
8. MOYO, GREVET SMITH
9. MUIA, REGINA MUMO
10. MAPILANGA, MUYISA JULIEN
11. NDIRANGU, EUNICE
12. NJOROGE, SAMUEL NDUMBE
13. ODERO, NANCY AKOTH
14. OTIENO, ANGELINE AUMA
15. SAGINI, EVALYNE
16. SOYA, JOSKY OCHIENG

 

MASTER OF PUBLIC HEALTH

1. DAGANE, MOHAMED SALAT
2. MUKALA, JOSEPH

 

BACHELOR OF SCIENCE IN COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT

  FIRST CLASS HONOURS
1. ABDI, AMRAN KHALIF
2. ABDULLAHI, FARHIYA MUSE
3. AFWANDE, ELIZABETH  AKINYI
4. GICHANA, CAROLYNE KEMUNTO
5. GITHAE, RHODA WANJA
6. KABINGO, DAVID GICHOBI
7. KHEIR, HUSSEIN MOHAMED
8. KIPTOO, PAUL KIMAIYO
9. KITHAKA, CAROLINE MBANDI
10. KIVINDYO, STEPHEN MUTINDA
11. LEKORERE, MERINA SILVANA
12. MALUNGU, CATHERINE ALIERO
13. OMARE, JUDY NYAKERARIO
14. ODERO, NG’IELA JOASH
15. ONYANGO, CAROLYNE
16. ORWA, SHEBBY MESHARCH
17. OTIENO, IBRAHIM
   
  UPPER SECOND CLASS DIVISION
18. ABDINOOR, HALIMA ALI
19. ABDULAHI, BISHAR GABOW
20. ACHIENG, GLADYS ACHIDO
21. ADECK, WINFRED
22. AHMED, SIYATHA
23. AJOWI, BOB
24. AKINYI, BEATRICE
25. AMONDI, CYNTHIA BERYL
26. BINAYO, DOROTHY  MINAYWA
27. CHAUHAN, POONAM
28. HASSAN, ABDIRMAN OMAR
29. IBRAHIM, HASSAN YARROW
30. IBWORO, VINCENT
31. KARANJA, LAWRENCE
32. KILELE, IRENE JEPKOSGEI
33. KUMWANJE, GRACIOUS
34. MALAKWEN, AMOS KIPROP
35. MARWA, KIRIGA CHRISTOPHER
36. MBAU, SIMON NJOROGE
37. MBUGUA, MARTHA WACUKA
38. MOGERE, DOMINIC
39. MOHAMED, SHUEB SALAD
40. MUHAMUD, MOHAMED HUSSEIN
41. MUNUHE, JANE WANJIRU
42. MUSYOKI, FLORENCE
43. MWANGI, MAGDALINE NJERI
44. NDETE, JOHN SOINE
45. NJENGA, FRANCIS GITAHI
46. NYATUORO, NICHOLAS OTEKU
47. OBINGA, SHEILA AKINYI
48. OBUYA, NANCY  KARIUKI
49. OCHIENG, ELIZABETH
50. OCHIENG, PETERLIS
51. ODIWUOR, KEVIN OWUOR
52. OIRO, IMELDAH
53. OKAL, NANCY
54. OKELLO, HEMPSTONE OMONDI
55. OKOVA, VIOLET ABISINA
56. OKUMU, IGNATIUS WAFULA
57. OLUCHIRI, SELINA
58. OMOLO, KENNETH OCHIENG’
59. OSURI, CHARLES OTIENO
60. OTIENO, MAURINE ATIENO
61. OTIENO, TERESA
62. RONO, JANET
63. SAZIA, JULIUS
64. SHIKHU, KEZIA
65. SIMFUKWE, ALINANI
66. SOBA, ADAN HASSAN
67. TUNYA, ZETLER NORAH
68. WANGILA, SUNNY JUMA
69. WANG’OMBE, GRACE WANGECHI
   
  SECOND CLASS LOWER DIVISION
70. OMONDI, ANYANGO IDAH
71. SALAH, WARFA MOHAMED

 

HEALTH PROMOTION OPTION

  SECOND CLASS UPPER DIVISION
1. KEMUNTO, ROSE MOKAYA
2. NYONGESA, AGGREY JUMA
3. WASIKE, GRACE

 

COMMUNITY NUTRITION DEPARTMENT

BACHELOR OF SCIENCE IN COMMUNITY NUTRITION

  FIRST CLASS HONOURS
1. MUBURI, ANTHONY
2. OMUNYALO, DENIS ETYANG
   
  SECOND CLASS UPPER DIVISION
3. ABDI, HIBOAMINA MOHAMED
4. ADAN, ABDI ISSA
5. ADAN, HASSANNUR ABDI
6. ADHIAMBO, LIZZY
7. ALUBALE, DIANA ANYISO
8. AYIEKE, CYNTHIA DIANA
9. BADEL, NATHA AHMED
10. BWIRE, V ICTOR
11. CHITECHI, FATUMA
12. DAKANE, MOHAMED OMAR
13. DUBOW, ISMAIL ADAW
14. GEDI, UBAH ABDI
15. HAJI, ADANKER ALIO
16. HAJI, ALI ABDI
17. HASSAN, MOHAMED SIRAJI
18. IBRAHIM, KASSIM SHURIE
19. IBRAHIM, YASIR AHMED
20. ISMAIL, ALI SHABAN
21. ISSA, FATUMA HASSAN
22. ISSAK, BASHIR ADAN
23. KEYA, PEREZ  KHASOAH
24. LUGALIA, BEATRICE
25. MADEY, BALQEYSA MOHAMED
26. MADEY, IMRAN MOHAMED
27. MUHUMED, NASTEH FARAH
28. NDWIGA, CAROLINE MURUGI
29. NOOR, FARHIYA YUSSUF
30. RONO, JUDITH
31. SOI, JEBICHII EVERLYNE
32. TAMBO, MERABEL AWINO
33. YUSSUF, HARUN MATKER
   
34. SECOND CLASS LOWER DIVISION
35. ALI, FARHIYA ABDI
36. CHEPKIRUI, ROSE
37. CHEPKONGA, MARGARET JELANGA
38. KIRUI, EMMY CHEPKEMOI
39. MOHAMED, FATUMA ISSACK

 

HIGHER DIPLOMA IN COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT

  CREDIT
1. ANGARA, ZAKARIA AKAMA
2. OBANGI, DOMINIC ONYIEGO

 

DIPLOMA IN COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT

  DISTINCTION
1. NYABUTO, BOSIBORI LILLIAN
2. ONDITI, EVERLYNE ATIENO
3. OWINO, PAULINE
   
  CREDIT
1. ABONGO, SARAH AKINYI
4. AJWANG, JACKLINE ANYANGO
5. AKINYI, MILLICENT
2. HUSSEIN, MOHAMED OSMAN
3. IBRAHIM, NASRA HASSAN
6. KEYA, FLORAH KAGEHA
7. LUKHACHI, GRACE ANYIENDA
8. MAKOKHA, MECKTILDA
9. MURUMBA, NAFULA
10. ODEK, MOULYNE AKINYI
11. ODERO, ROSE ODERO
12. OTIENO, VERONICA
13. PAUL, KENNETH
14. SULE, ALPHONCE
15. USIDE, VERA MAGODZWI
16. WASONGA, ESTHER EVALINE
17. ZEDI, MAUREEN

 

DIPLOMA IN COMMUNITY NUTRITION

  DISTINCTION
1. ACHIENG, AWINO  MERCY
2. AMENYA, ANN  BWARI
3. OMOLLO, NANCY ACHIENG
4. ORONJE, MILLICENT ADHIAMBO
5.  
  CREDIT
6. ACHIENG, ALICE DEBORAH
7. AWOUR, SHARON ODHIAMBO
8. JANGU, BELINDA ANYANGO
9. KITANGALA, WYCLIFFE
10. MAYAK, PETER LIM
11. OBOGE, APOLINE ADHIAMBO
12. OGONGO, AUSTINE  OKOTH
13. OHURU, COLLINS
14. ONGANDA, MERCY
15. ONYANGO, VICTOR
16. OPAPA, MICHAL A CHIENG
17. OTIENDE, HARRIET
18. SAMPERU, JULIUS
19. WAKHALE, PHANICE NELIMA
20. WAKOLI, MERCY TUYA
   
  PASS
21. LAKISAAT, SARAH
22. OCHIENG, LYDIA ANYANGO

 

CERTIFICATE IN COMMUNITY HEALTH AND DEVELOPMENT

  DISTINCTION
1. AKINYI, CHARLLETE OGINGAH
2. OUKO, ERICKSON OCHIENG
   
  CREDIT
3. ACHIENG, CHRISTINE
4. ADHIAMBO, RISPER
5. AKINYI, WINNIE NDIEGE
6. AKOTH, VICTORINE
7. ATIENO, SALESTINE
8. AWINO, LEVINA
9. BARAZA, PATRICK SIMIYU
10. KISUTSA, CAROLYNE
11. MARANI, TOPISTER
12. MASAFU, HELLEN
13. MUHONJA, CELESTINE
14. MUTENYO, MERCY
15. NASIMIYU, CAROLYNE
16. NYUKURI, IRINE
17. OKOMO, ANNE ACHIENG
18. OKOTH, EMMACULATE AKINYI
19. OMONDI, CHECHE KENNEDY
20. ONIALA, NYONGESA LINET
21. OOKO, ZACHAYO OKEYO
22. OPIYO, JOAN ACHIENG
23. ORIATO, MARY ALUOCH
24. OTIENO, EMILLY AKOTH
25. OTIENO, JOYCE AWINO
26. OTIENO, RHODA ACHIENG
27. ROBERT, GRAHAMCE ROBERT

 

CERTIFICATE IN COMMUNITY NUTRITION

  CREDIT
1. ASUMA, QUIRINE
2. NTIWAS, FAITH
3. ODEMBA, MAURINE
4. OLWENY, CHRISTINE
5. RIMAD, DANCAN
   
  PASS
6. IBRAHIM, MOHAMEDNUR
7. KIDEM, JUDITH

 

BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING

1. ACHIENG, BEATRICE
2. AJUJO, ANITA ATIENO
3. ASOL, FIDEL ODUOR
4. AWITI, BELINDA
5. BIWOTT, JOYCE
6. EKONYA, BYRUM MUSHIYI
7. FRODWA, JACKLINE IRENE
8. KAPETONG’AR, STEPHEN PSINEN
9. KENNEDY, JOSPHAN SITUMA
10. KONOCHO, SIMON
11. LIMAN, PHILIP
12. LOPETASIA, JAMES
13. LUVANDWA, PAULINE
14. MANGURO, LORENA AKINYI
15. ODENY, HELLEN AOKO
16. ODERA, COLLETER ATIENO
17. ODERA, VIVIANNE
18. ODHIAMBO, ESTHER
19. OKIDIENYI, EDWIN ORONO
20. OKIRI, DAMARIS
21. OKOMO, TENWOON JOHN
22. ONGIRI, CYPRIAN
23. ONGWENO, VALENTINE
24. ONYANGO, REBECCA AKETHO
25. ORIEDO, MARTHA BUDDYS
26. OTIENO, LINDA
27. OTINAH, PETER ODUOR
28. OUMA, ZACHARIA ODHIAMBO
29. POLO, RUTH ACHIENG
30. RIANG’A, INGRID MORAA
31. SAMAMBA, KENNEDY
32. SANG, ANTONIO KIMUTAI
33. SIGEI, GILBERT
34. TALAM, JOAN
35. TUGE, GILBERT SIMIYU
36. WAFULA, LUCY KHATERESIA
37. WALO, EMMA AWUOR

 

BACHELOR OF SCIENCE IN CLINICAL MEDICINE

1. ADHIAMBO , NDAHR CYNTHIA
2. AKOTH, ROSELYNE ORIANG’
3. AMALIA, FELIX
4. AMBASA, IRENE E.
5. DOMINA, LILIAN
6. FURAHA , ESTHER BAHEKWA
7. JEMUTAI,  NAOMI
8. JOK, RING MUN
9. KANGOGO , GLADYS
10. KIMARO, WALTER ELISA
11. MAKOKHA, GILBERT
12. MALA , ESTHER
13. NYUMBE, GODFREY KALA
14. OCHIENG, MONICA
15. ONKOBA, JANET MORAA
16. OUMA , RODGERS OCHUCHI
17. WAMBUA, ROYBORDERS LUNGUI

 

DIPLOMA IN CLINICAL MEDICINE

1. ACHIENG, BERNADETTE LORRAINE
2. ARRUWA, KEVIN EVANS
3. CHEMURGOR, JULIA
4. CHEPKOECH, JOYCE
5. JEBICHI, ESTHER KOSGEI
6. JELIMO, RUTH
7. KATAYI, BONIFACE
8. KIPROTICH, DICKSON
9. MITEI, VICTORINE CHERONO
10. ODANG’, CALVINCE
11. OKATCH, GEORGE OKINYI
12. OKELLO, ELVINE
13. OMEGA, CHARLES KIBULI
14. OTIENO, SHARON AWUOR
15. OUMA, RAPHAEL
16. REENA, YVONNE
17. SUM,  OLIVER
18. WABWAYA, ATIENO VINCA
19. WANDABUSI, PHYLISS

 

BACHELOR OF EDUCATION

  FIRST CLASS HONOURS
1. DENG, VALENTINO ACHAK
2. OGANDA, JEREMIA
3. OMOLLO, JUDY ONGORO
   
  SECOND CLASS UPPER DIVISION
4. ADUDA, CAROLINE
5. AKINYI, ERICK OLUOCH
6. AKOTH, PHEOBE
7. AMARA, WILLIAM OUMA
8. AMOLLO, ALVEANE ADHIAMBO
9. ASACHI, DANSON JOSHUA
10. ATIENO, RUTH
11. BELLAH, ADHIAMBO IRENE
12. CHEMUTAI, JANE
13. CHEPKOSGEI, PEREZ
14. CHEPKURUI, JOYCELYNE
15. DOLA, ERICK OCHIENG
16. DOMTILA NYIKAL
17. IBRAHIM, NYAURE
18. JOSHUA, PEREZ
19. KEMBOI, KIPCHUMBA SAMMY
20. KEMUNTO, SHEILA
21. KIGEN, IRINE JEPKOECH
22. KIPLAGAT, JOHN
23. KIRWA, SAMUEL
24. KOECH, FESTUS  KIBICHI
25. MAGUNDHO, EUNICE ATIENO
26. NECHESA, SUSAN WAKA
27. NGANGA, ESTHER
28. OBADO, WALTER
29. OBUYA, STEVE BIKO
30. OCHIENG, DIVINES VICTOR
31. OCHIENG, PETER OLOGI
32. ODHIAMBO, IVY ADHIAMBO
33. ODONDI, DOROTHY AKINYI
34. ODUWUOR, DONALD
35. OGUTA, CAROLYNE ADHIAMBO
36. OGUTU, FLORENCE AWUOR
37. OKETCH, ALICE AKINYI
38. OLENGO, ZIPORAH ADHIAMBO
39. OMBALA, HELLEN
40. OMULLO, EMMAH AKINYI
41. ONDIEK, ODHIAMBO LUCAS
42. ONGONDO, EMMANUEL OCHIENG
43. ONYANGO, DIANA  NGONGA
44. OSANO, SAMSON DUDIKOFF
45. OSIDA, DOREEN ADHIAMBO
46. OUKO, BENARD NYAOLO
47. OYIER, LYDIA ACHIENG
48. ROP, ELIZABETH CHEPKORIR
49. RUTO, RICHARD
50. TABUCHE, SOPHY AUMA
   
  SECOND CLASS LOWER DIVISION
51. OGOT, SUSAN ATIENO

 

BACHELOR OF THEOLOGY

  FIRST CLASS HONOURS
  1.  
MAKORO, SULEINMAN KHAN
  1.  
SHAMALA, JOSEPH MMBERE
   
  SECOND CLASS UPPER DIVISION
  1.  
ATIENO, DORCAS ADERO ODERO
  1.  
CHEMUTAI, IRYNE
  1.  
CHEPCHIRCHIR, JOAN
  1.  
MUTAI, DORCAS JEPCHUMBA
  1.  
OBURA, JOHN ATIENO
  1.  
ODHIAMBO, AUSTINE
  1.  
OGUNA, PHILEMON OWINO
  1.  
RUGUT, VINCENT

 

BACHELOR OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY

  FIRST CLASS HONOURS
1. ODUOR, DOMNIC WADEGU
   
  SECOND CLASS UPPER DIVISION
2. MANENO, BILTON BULUKU

 

BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION

  FIRST CLASS HONOURS
1. JEMIMAH, FLORENCE ODIYO
2. KAPERE, MAROUSY AKINYI
   
  SECOND CLASS UPPER DIVISION
3. AROGO, BENEDICT OUMA
4. BURETI, PHILEMON KIPTOO
5. JEPKEMBOI, JOYCE
6. NAKITARE, TOM   BIFWOLI
7. OMONDI, BERNARD OUMA
8. ONYANGO, WILSON
9. RUTTO, JEPKOECH IRENE

 

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRIBUSINESS MANAGEMENT

  FIRST CLASS HONOURS
1. KADO, EVANCE OLIECH
2. LUENDO, FREDDY
3. SAMBU, MANGALOPA ISAAC
   
  SECOND CLASS UPPER DIVISION
4. MBOGO, JENNY SUE
5. OBATT, PETER ODUOR

 

BACHELOR OF ARTS IN TOURISM AND HOSPITALITY MANAGEMENT

  SECOND CLASS UPPER DIVISION
1. AMBIYO, GRACE OMUTEREMA
2. ATIKA, LUCY
3. MBAYI, HASSAN NANCY
4. NJOKI, DIANA WANJIKU
5. OBURA, JACKLINE AYIEKO
6. OCHIENG, SADOCK ONG’ECHA
7. OYUGI, KENNEDY
8. WAKHUNGU, CAROLYNE NELIMA
9. WALUCHO, ANN

 

DIPLOMA IN EDUCATION

  DISTINCTION
1. NDIAWO, EVANS OLUOCH
   
  CREDIT
2. JONYO, ONDIEK LEONARD
3. MBOYA, ERICK JUMA
4. NGANGA, ESTHER WAMBUI
5. OCHIENG, WASHINGTON
6. OGEMBO, VENORA N.
7. OKETCH, ELIZABETH ACHIENG
8. OMBOGO JEREMIAH OCHIENG’
9. TOBEI, REGINA CHEPTOO
10. WARINDA, JOEL OTIENO

 

DIPLOMA IN THEOLOGY

  DISTINCTION
  1.  
AOL, SAMSON
  1.  
OLELA, MOURICE ODUOR
   
  CREDIT
  1.  
ONGULE, JOSHUA
  1.  
OOKO, RICHARD

 

DIPLOMA IN BUSINESS ADMINISTRATION

  DISTINCTION
1. ADHIAMBO, MILDRED
2. OMOLLO, PETER OKELLO
3. ONYANGO, WYCLIFFE
   
  PASS
4. OYATTA, AUSTINE  KINGS

 

DIPLOMA IN AGRIBUSINESS MANAGEMENT

  DISTINCTION  
1. OSEN, RICHARD KOPE
2. OYEHO, MARGARET
   
3. CREDIT
4. ADIPO, RACHEL
5. AGOLA, DORA
6. KIMETO, JELAGAT BARBRA
7. MSHANA, SHABANI SULEIMAN
8. NZANZU, PRINCE NDUNGO
9. ODEK,  LUCAS  OKOTH
10. OWOUR, GEORGINA ACHIENG
   
  PASS
11. BARROW, HUSSEIN IBRAHIM
12. SIRMA, LEONARD

 

DIPLOMA IN TOURISM AND HOSPITALITY MANAGEMENT

  CREDIT
1. ADOYO,ATIENO EMILLY
2. ODINGA, EUNICE ADHIAMBO

 

CERTIFICATE IN THEOLOGY

  CREDIT
  1.  
KWENDO, SILVANUS ASSANGA

 

 

CERTIFICATE IN BUSINESS ADMINISTRATION

  DISTINCTION
1. ATIENO, CELESTINE

 

CERTIFICATE IN AGRIBUSINESS MANAGEMENT

  CREDIT
1. KURGAT, JOSHUA KIPTANUI
2. MULIRO, BRIGIT

 

CERTIFICATE IN TOURISM AND HOSPITALITY MANAGEMENT

  CREDIT
1. ACHIENG, LYDIAH

 

 

Summary of Graduands 2018

 

No. Programme Qualification level No. of Graduands
1 Masters’ Degree 18
2 Bachelors’ 259
3 Diploma 95
4 Certificate 40
               Total 412

 

TOTAL NUMBER OF GRADUANDS  2018 – 412

Leave a Reply

Your email address will not be published.